O NAS

Łódź Art Center to centrum kulturalno-artystyczne, działające od 2005 r. w zabytkowym kompleksie pofabrycznym. Industrialna atmosfera tego miejsca sprzyja organizacji projektów związanych ze sztuką, czego dowodem są liczne wydarzenia, zwłaszcza festiwale: Łódź Design czy Fotofestiwal.

Poza cyklicznymi imprezami w Łódź Art Center odbywają się również wystawy indywidualne, konferencje i warsztaty edukacyjne. Centrum organizuje także projekty artystyczne i promocyjne we współpracy z instytucjami kultury z Łodzi i innych polskich miast. W 2007 r. Łódź Art Center zainicjowało starania Łodzi o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r, a w 2010 roku zostało oficjalnym operatorem projektu.

Ośrodek tworzony jest przez grupę młodych, dynamicznych animatorów kultury, specjalistów od promocji i kuratorów, którzy w swoich działaniach zmierzają do utrwalenia wizerunku Łodzi jako miasta nowoczesnego i przyjaznego kulturze.

ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL

Łódź Design to pierwszy w Polsce festiwal w całości poświęcony designowi. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w październiku 2007 r., a jej głównym punktem była wystawa „Dom Polski”, czyli prezentacja rodzimego wzornictwa.

Druga odsłona festiwalu odbyła się pod hasłem „Play & Joke”. Na głównej wystawie prace zaprezentowało ponad 40 międzynarodowych artystów. Imprezie towarzyszył konkurs dla młodych projektantów „make me!” oraz Przegląd Szkół Polskich i Zagranicznych. Dzięki tej edycji Łódź Design znalazł się na mapie najciekawszych wydarzeń w Polsce w 2008 r.

Na program trzeciej edycji festiwalu złożyły się wystawy kuratorskie Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, Marka Cecuły oraz Tomka Rygalika, prezentujące przegląd i interpretację najciekawszych zjawisk w światowym designie. Każda z wystaw odnosiła się do głównego hasła festiwalu MY WAY. W programie Festiwalu, obok prezentacji MY WAY znalazły się również: przegląd polskich i zagranicznych szkół designu, konkurs MAKE ME!, liczne wykłady, warsztaty, spotkania z artystami, pokazy filmów i wystawy towarzyszące.

Festiwal ma na celu prezentację najnowszych międzynarodowych trendów w zestawieniu z polskim wzornictwem. Wystawy promują szeroko rozumiany design – od form użytkowych, przez grafikę i architekturę, po modę. Łódź Design współpracuje z najlepszymi polskimi i zagranicznymi ośrodkami kulturalnymi oraz uczelniami zajmującymi się wzornictwem.