PRZEGLĄD SZKÓŁ – ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2011 12/04/2011

Przegląd Szkół to jedno z kluczowych wydarzeń Łódź Design -  Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi. Pozwala na nawiązanie współpracy między uczelniami, konfrontację programów i metod nauczania, wymianę myśli i doświadczeń. Daje unikatową możliwość promocji uczelni i zaprezentowania przez nią swoich osiągnięć. Wystawy i multimedialne pokazy prezentują prace najzdolniejszych, często debiutujących studentów i realizują w ten sposób podstawowy cel festiwalu – odkrywanie młodych utalentowanych osób. Chcemy, by każdy mógł zaprezentować swoją metodę i jej rezultat. Chcemy promować edukację projektową w każdym jej przejawie, po to by każdy z adeptów designu mógł znaleźć to, co mu odpowiada najbardziej.

Zapraszamy do Przeglądu wszystkie uczelnie, wydziały i kierunki, które zajmują się tkaniną unikatową i przemysłową, innowacjami w tej dziedzinie oraz starym artystycznym rzemiosłem.

Regulamin – Przegląd Szkół 2011
Formularz Zgłoszeniowy – Przegląd Szkół 2011

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 9 czerwca 2011. W sprawach związanych z Przeglądem Szkół prosimy o kontakt e-mailowy: schools@lodzdesign.com

Tematem Wystawy Przeglądu Szkół jest TKANINA.

W tym roku postanowiliśmy skupić się na nauczaniu projektowania tekstyliów. Jest to ukłon w stronę lokalnej Akademii Sztuk Pięknych, która w tym roku obchodzi swoje 50-lecie oraz poczucie, że to dziedzina zapominania i zaniedbana, mająca przed sobą wielką przyszłość.

Niewiele jest rzeczy, w naszym codziennym otoczeniu, o tak długiej historii jak tkanina. Towarzyszy nam od ośmiu tysięcy lat. Począwszy od prymitywnych plecionek, w których wykorzystywano naturalne materiały jak trawy, włókna, elastyczne gałązki, po najnowsze odkrycia rodem z NASA i laboratoriów sportowych zaspakaja potrzeby praktyczne, a równocześnie spełnia funkcje dekoracyjne i artystyczne. Nieustannie ewoluuje, zachowując swoją tożsamość: wykorzystuje coraz to nowe tworzywa i technologie, odpowiada na zmieniające się ludzkie potrzeby i oczekiwania. Nieustannie żyje. Zaskakuje przybierając nowe formy, wzory, kolory i funkcje.

Tematem przewodnim Łódź Design 2011 jest ZMIANA.

W ramach Przeglądu Szkół postanowiliśmy przyjrzeć się temu, czym jest tkanina współcześnie i jakie są kierunki jej rozwoju. Czy jest terenem odkrywania nowych możliwości, realizacji innowacyjnych projektów, polem estetycznych dążeń, czy może jest tylko i wyłącznie historycznym artefaktem, któremu owszem można oddać honor, ale który nie jest już dzisiaj wyzwaniem projektowym? Każda z tych możliwości jest opisem i wyrazem zmiany. Zmiany ludzkich oczekiwań, dążeń i potrzeb. Czas rozstania z tkaniną jeszcze nie nadszedł. Ci którzy przewidują trendy wieszczą jej wielki powrót.. Co mówi o nas dzisiejsza tkanina? Co mówią przez nią dzisiejsi studenci. Przywróćmy tkaninę Łodzi, niegdysiejszej stolicy przemysłu tekstylnego.