Recenzenci

JANUSZ KANIEWSKI

Uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych designerów młodego pokolenia. W rankingu na najbardziej innowacyjnych ludzi w Polsce, opublikowanym przez tygodnik Forbes zajął drugie miejsce. Otrzymał też wyróżnienie od Noble Bank Concierge za poziom usług, jakie świadczy. Przewodniczył jury konkursu Mazda Zoom Zoom, był członkiem jury w konkursie Gdynia Jacht Design na tegorocznych targach Wiatr i Woda.
Współtworzył wizerunek Fiata: model 500, aktualne, czerwone logo. Nadał wyraz twarzy najnowszemu modelowi Lancii – Delcie i Ferrari Californii. Doradza i projektuje również dla ONZ – kampania przeciw wykorzystywaniu pracy dzieci oraz dla Miasta Turyn (Olimpiada Zimowa 2006). Jest autorem butów narciarskich mistrza świata Hermanna Maiera, które zgodnie z planem wygrały Puchar, a w pierwszym roku produkcji zwiększyły dochód całej grupy Rossignol/Lange o 40%.
Janusz Kaniewski projektuje również skórzaną kolekcją podróżną, buty na zamówienie, ręcznie robione szkło oraz meble.
Jednym z najświeższych projektów jest zaprojektowana na indywidualne zamówienie firmy OFF Technologies obudowa urządzenia multimedialnego, która stała się dużym wydarzeniem na listopadowych targach Audio Show w Hotelu Jan III Sobieski w Warszawie.
Sztuka designu i jego kwintesencja według Kaniewskiego to przyjemność. Przedmiot ma działać, producentowi przynieść zysk, użytkownikowi pożytek. Ma być bezpieczny i nieszkodliwy. A kiedy dodatkowo wywoła uśmiech – to znaczy, że to dobry design.

RYSZARD BALCERKIEWICZ

Człowiek o wielkiej energii i inicjator wielu biznesowych oraz społecznych przedsięwzięć; właściciel oraz prezes zarządu Noti, główny akcjonariusz oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej Fabryki Mebli Balma SA; od wielu lat obecny w branży meblarskiej; stworzył renomowane marki Noti, Noti Contract oraz Balma; od wielu lat wspiera polski design oraz współpracuje z polskimi projektantami; w efekcie tej współpracy powstało wiele projektów, stanowiących kamienie milowe rozwoju wzornictwa meblowego w przemyśle ostatnich 20 latach; wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia biznesowe oraz działalności społeczną; bardzo aktywny na polu samorządowym.

GRZEGORZ PIĄTEK

Krytyk architektury i kurator, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2006). Kurator wystaw: w pawilonie polskim na XI Biennale Architektury w Wenecji Hotel Polonia, The Afterlife of Buildings, nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową (z Jarosławem Trybusiem, 2008), Open:Poland. Architecture and Identity w Royal Institute of British Architects, Londyn (z Robem Wilsonem, 2009), Modernización na festiwalu PhotoEspana (z J. Trybusiem, 2010). Autor artykułów o architekturze, designie i mieście oraz tekstów w książkach i katalogach, m.in. Notes from Warsaw (Warszawa 2007), Wallpaper City Guide. Warsaw (Londyn 2008), Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings (Warszawa, 2008), Architektura Polska/Polen Architektur (Wiedeń 2008). Autor (z J. Trybusiem) przewodnika Warschau. Ein thematisches Fuhrer durch Polens Hauptstadt (Stuttgart 2009) i mapy Use It. Warsaw (Warszawa 2008, 2009 – 2 wydania). Od 2005 – redaktor w miesięczniku architektonicznym „Architektura-murator”, w latach 2006-2008, kierownik działu Wnętrza i redaktor prowadzący dodatku „Architektura od Wnętrza”. Autor cykli wykładów o architekturze w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (od 2008). Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie (2009). Od 2009 roku w gronie Honorowych Ambasadorów Warszawy jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

TOMEK RYGALIK

Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej, Wzornictwo Przemysłowe w Pratt Institute w Nowym Jorku. W 2003 r. przybył do Royal College of Art na Post studia (2005 MA RCA). Po ukończeniu RCA, Tomek Rygalik założył własną pracownię projektową w Londynie i Łodzi, dołączył do rzeszy RCA jako Research Associate. Wykłada również w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (PG13.pl) i na całym świecie. Jego ostatnie prace obejmują projekty dla firm DuPont / Corian, Moroso, Artek, Iker, Noti, ABR, Heal’s i Ideal Standard.
Tomek Rygalik otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę Award w 2006 roku International Bombay Sapphire Martini Glass Design Competition, BSI Environmental Design Award 2005, i Rosenthal Design Award 2004. Był także finalistą Międzynarodowego British Council Young Design Entrepreneur Roku 2007 konkurencji.W ciągu ostatnich kilku lat jego pracy na wystawie w Berlinie, Frankfurcie, Łodzi, Londynu, Mediolanu, Monachium, Nowym Jorku, Tokio, Poznaniu, Warszawie i Walencji. Został również opublikowany na arenie międzynarodowej w setkach artykułów z czasopism i prasy funkcji, w tym ICON, Interni, Tapeta, Experimenta, Blueprint, New York Times i Financial Times.

OSKAR ZIĘTA

Niebanalnie łączy ciekawy design z nowoczesną technologią. Jest laureatem konkursu Red Dot Award 2008, a jego projekty są wystawiane w takich muzeach, jak Badisches Landesmuseum Karlsruhe, Pinakothek der Moderne w Monachium czy Centre Pompidou w Paryżu.
W 2000 roku ukończył studia Architektoniczne na Politechnice w Szczecinie – jego pracę dyplomową wyróżniono nagrodą prezydenta miasta Szczecina. Po zakończeniu studiów w Polsce uzyskał stypendium zagraniczne w Szwajcarskim Instytucie Technologicznym ETH w Zurychu. W roku 2001 rozpoczął studia podyplomowe na katedrze Computer Aided Architectural Design (CAAD) ETHZ u boku prof. dr. Ludgera Hovestadta.
Od 2003 r. Oskar Zięta pracuje jako asystent naukowy na wydziale Architektury ETHZ na katedrze CAAD, gdzie również prowadzi swoje badania naukowe. Tematem jego pracy doktorskiej jest zastosowanie wysoko rozwiniętych technik CNC obróbki metalu w architekturze i designie. Od 2006 r. jest członkiem SIA (Stowarzyszenia Szwajcarskich Inżynierów i Architektów).
W 2007 r. Oskar Zięta założył firmę konsultingową „zieta” spin-off ETHZ, której celem jest wspieranie – od idei, do finalnego produktu – projektantów, chcących realizować projekty z wykorzystaniem blachy oraz technologii FIDU.

MICHAŁ WARDA

Historyk i krytyk designu, muzealnik, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Autor kilkudziesięciu artykułów i wielu wystaw poświęconych projektowaniu graficznemu. W latach 1999–2006 pracownik Muzeum Plakatu w Wilanowie. Współtwórca i członek honorowy Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Od 2007 roku zajmuje się konsultacjami projektowymi. Właściciel studia Ale.

HANS MAIER-AICHEN

Studiował malarstwo i rzeźba w Niemczech, Francji i USA. W 1983 roku założył label AUTHENTICS, który wyznaczył nowy standard w rozwoju i produkcji przedmiotów codziennego użytku wysokiej jakości projektu. Liczne nagrody, które otrzymał są dowodem na jego sukces. Hans Maier-Aichen jest członkiem komitetu sterującego niemieckiego Design Council, profesorem wizytującym w Saint Martins College of Art & Design w Londynie, profesorem Product Design w Staatliche Hochschule für Gestaltung w Karlsruhe. Oprócz innych jego publikacji był członkiem komitetu doradczego do publikacji Spoon, 100 międzynarodowych projektantów, opublikowane przez Phaidon Press, London.

MAŁGORZATA SZCZEPAŃSKA

Redaktor naczelny polskiego wydania ELLE Decoration, Wydawnictwo Burda Publishing Polska Sp. z o.o.
O sobie: „W poszczególnych realizacjach zawsze intryguje mnie droga twórcza, którą poruszał się autor podczas projektowania. Lubię dostrzec pewne kontrasty, a nawet sprzeczności świadczące o poszukiwaniu najlepszego rozwiązania. Z jednej strony chcę zobaczyć gotową realizację, projekt – konkretny przekaz, z drugiej strony strony pragnęłabym, by była w nim chociaż mała furtka dla wyobraźni. Chyba najważniejsze dla mnie jest intuicyjne podejście do projektu, artystyczna odpowiedź na zadane zadanie, ale nie pozbawiona osobistego rysu, podkreślającego indywidualność autora. Jeśli do tego dodamy jeszcze doskonały warsztat, wiedzę, wrażliwość twórczą, otwarcie na odbiorcę i wierność twórczym ideałom otrzymamy dobry projekt.”