WARSZTATY

Warsztaty były prowadzone w języku polskim. Decydowała kolejność zgłoszeń. Warsztaty były dostępne jedynie dla osób posiadających karnety Łódź Design 2010.

Ofertę warsztatową skierowano zarówno do amatorów rozpoczynających swoją przygodę z wzornictwem, jak i doświadczonych dizajnerów. Zajęcia prowadzone były przez ekspertów- projektantów, producentów i kuratorów – reprezentujących rożne dziedziny (grafika, wzornictwo, architektura, moda, reklama) i tym samym, rozmaite filozofie projektowania.

Partnerem Wykładów i Warsztatów była 

PAPIEROWE INSTALACJE – warsztaty z wykorzystaniem papieru

Prowadzenie: Jurczyk Design / Diehl Architekci (Izabela Jurczyk, Marek Diehl)

W trakcie warsztatów pokazaliśmy działania na papierach ozdobnych w sposób nietypowy. Pod hasłem „Papierowe instalacje” przeprowadziliśmy działania z papierem w przestrzeni. Za pomocą papieru kształtowaliśmy formę we wnętrzu. Odnośnikiem była architektura wnętrz. Wskazaliśmy na cechy łączące architekturę szeroko rozumianą z papierem . Posłużyliśmy się podobieństwami/różnicami faktur, kolorów, struktur.

Data: I tura 22.10 (piątek), godz. 17.00, II tura 23.10 (sobota), godz. 12.00

Czas trwania: 1 godzina 35 min.

Miejsce: warsztaty odbyły się w siedzibie Zona Concept (Gdańska 79).

Jurczyk Design – studio projektowo- wydawnicze istniejące od 1998 r.
Założone i prowadzone przez Izabelę Jurczyk absolwentkę łódzkiej ASP. W roku 2009 otrzymaliśmy nagrodę w prestiżowym międzynarodowym konkursie International Design Awards Competition organizowanym w Los Angeles zajmując trzecie miejsce w kategorii projektowania graficznego. Firma powstała z zamiłowania do estetyki i harmonii a przede wszystkim z niezwykłego umiłowania papieru – medium wyjątkowego i niedocenianego. Rodzą się tu koncepcje, które innym wydawałyby się nie do zrealizowania. Wiedza projektowa i wydawnicza sprawia, że zwykły papier, zadrukowany i odpowiednio uszlachetniony nabiera walorów artystycznych nie gubiąc treści, które mają być na nim przekazane. To tu powstają niezwykłe katalogi, kalendarze i akcydensy. Przedmioty sztuki użytkowej zaprojektowane tak aby każdy był niepowtarzalny. Mają one budzić emocje i być odbierane wieloma zmysłami. Zrealizowaliśmy kilkadziesiąt katalogów prezentowanych w wielu polskich i zagranicznych galeriach. To tu powstało wiele katalogów ukazujących sylwetki i prace artystów polskich i zagranicznych. Od kilku lat Jurczyk Design organizuje warsztaty, targi i eventy podchodząc do każdego tematu w sposób tak nietypowy jak do tematu projektowania na papierze.

Międzynarodowy Print & Packaging Competition organizowany w USA już po raz 40  przez Creativity International Awards, wyłonił najlepsze projekty zrealizowane na  świecie w 2009 roku.

Studio Jurczyk Design  – Izabela Jurczyk (główny projektant) zdobyło najwyższą platynową nagrodę w kategorii Dimensional Promotion za realizację  próbnika papierów wydawniczych ujętych w nowoczesną formę pudełka Book Design wykonanego dla firmy Map Polska. Platyna to najwyższa nagroda  przyznawana za notę m.in. 7,5 pkt na możliwe 10. W kategorii Calendar Project Studio Jurczyk Design otrzymało złoto za projekt jubileuszowego kalendarza Antalis 20 lat zrealizowanego dla firmy Antalis Poland.

SHIBORI ARASHI

Prowadzenie: Ludwika Żytkiewicz

Warsztaty Shibori Arashi były wyjątkową okazją do  zapoznania się z japońską sztuką barwienia tkanin. Tkaniny wykonane w technice shibori powstają przez barwienie, ściskanie i plisowanie całych zwojów, na których powstałe plamy barwne przenikają w głąb materiału. Dzięki tej metodzie uzyskuje się nie tylko niezwykłe wzory, lecz również możliwość tworzenia trójwymiarowych faktur. Jasne t-shirty przyniesione i zafarbowane przez uczestników warsztatów stały się ich własnym unikatowym shibori arashi!

Data: 17.10 (niedziela) I tura godz. 11.00, II tura godz. 14.30

Czas trwania: ok. 2,5 godz.

Miejsce: ASP Łódź, Wojska Polskiego 121, sala 130, I piętro

Liczba miejsc: max. 10

Ludwika Żytkiewicz – urodzona w 1976 roku w Łodzi. W latach 1995-22001 studia w ASP im Wł. Strzemińskiego na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Łodzi. W roku 2001 dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Projektowania Druku Dekoracyjnego prof. Marii Zielińskiej. Od 2004 zatrudniona na stanowisku asystenta w Pracowni Realizacyjno-Doświadczalnej prowadzonej przez prof. Krystynę Czajkowską na Wydziale Tkaniny i Ubioru w łodzkiej ASP. Od 2009 roku doktor sztuk plastycznych w zakresie sztuk projektowych, prowadzi Pracownię Realizacyjno-Doświadczalną na Wydziale Tkaniny i Ubioru w łódzkiej ASP.

PODSTAWY TYPOGRAFII

Prowadzenie: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej/ Dawid Korzekwa

Na warsztatach typograficznych STGU uczestnicy poznali podstawy typografii. Zmierzyli się z zasadami rządzącymi składem pisma (budowa litery, wzajemna relacja, budowa wyrazów, wersów, interlinii, wyróżnianie fragmentów, struktura publikacji). Kluczowym elementem warsztatów było tworzenie kompozycji typograficznych interpretujących zjawiska otaczającego nas świata. Projekty zostały przygotowane z materiałów dostarczonych przez prowadzącego.

Data: 15.10 (piątek), godz. 15.00

Czas trwania: ok. 2 godz.

Liczba miejsc: 20.

Miejsce: Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk, ul. Sienkiewicza 112, sala 104, I piętro

DESIGNSKETCHING.PL

Warsztaty dla studentów projektowania, absolwentów, młodych projektantów, którzy mieli okazję zmierzyć się z rysunkiem prezentacyjnym oraz przekonać się o jego walorach. Rysunek ten jest, „naszym zdaniem, podstawowym narzędziem komunikacji projektanta, zarówno z przyszłym klientem jak i wewnątrz różnego rodzaju grup projektowych”. Pozwala on bowiem w przeciwieństwie do technik cyfrowych wizualizować swoje idee niemal natychmiast i w każdej sytuacji. Jest on szczególnie potrzebny w pierwszej fazie powstawania projektu. Ze względu na unikalność i walory estetyczne, posiada również cechy sztuki.

Data: 16.10 (sobota), godz. 10.00-19.00 (w tym przerwa obiadowa)

Czas trwania: 2 razy po 3 godz.

Liczba miejsc: 10

Miejsce: Łódź Art Center, Tymienieckiego 3