Bertjan Pot

Lazy Bastard (2009)
granulat styropianowy (EPS), drewno, stal, tkanina

Lazy Bastard powstał na zamówienie holenderskiej marki Montis, przy czym jest wygodną i niedrogą wersją tego samego projektu wykonanego dla Shared Space. Jedną z rzeczy, które mnie zafascynowały podczas pracy nad tym projektem było wrażenie jego „zużycia”, któremu daleko jednak do stylu vintage (mam już dość tego słowa, i ludzi, którzy cięgle ciągle go używają).

Cluster Light (2009)
folia spożywcza, tkanina, włókno szklane, żywica

Dziesięć lat po tym jak zrobiłem na drutach swoją pierwszą lampę (projekt Knitted Lamp, 1998), odkryłem, że ta sama sztuczka (owijanie materiału zrobionego na drutach na wokół zebranych razem balonów) działa również przy robieniu lamp z zastosowaniem własnoręcznie przygotowanego laminatu z mat z włókna szklanego, odrobiny tkaniny i złotego papieru do pakowania prezentów. Powstała lampa nie jest już tak przejrzysta, ale działa jako wspaniały rozpraszacz światła żarówek LED, które zyskuje ciepły odcień dzięki odbiciu od złotej wyściółki lampy.

T.B.C.E.C. (2009)
granulat styropianowy (EPS), włókno szklane

Beanbagi z włókna szklanego i węglowego/kevlaru zostały zanurzone w żywicy. Następnie umieszczono je w próżni w celu ich utwardzenia i uformowania ich ergonomicznego kształtu. Jest to ta sama technika, z jakiej korzystałem przy tworzeniu „skurczonych stołków” (projekt Shrunken Stools, 1999), z tą różnicą, że elementy robione na drutach zostały zastąpione tkanymi matami z włókna szklanego i węglowego/kevlaru, a zamiast bloków EPS użyłem granulatu.

www.bertjanpot.nl

<<< wróć