Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa, Wydział Grafiki i Sztuki Mediów, Wydział Ceramiki i Szkła

Ekspozycja bazowała na modelach i produktach wykonanych przez lub pod nadzorem studentów w pracowniach realizacyjnych uczelni bądź na praktykach zawodowych. Prezentowane meble, opakowania, ceramika, szkło, publikacje czy też plakaty były postawione lub zawieszone w przestrzeni stoiska wystawowego. Na ściankach bocznych pojawiły się opisy wystawianych obiektów.

Agnieszka Czechowicz: fotel CLOD (fotel tapicerowany)
Magdalena Garncarz: sofa KOBIA (drut stalowy lakierowany + tapicerka)
Ewelina Paluch: toaletka DOMESTIC VANITY (płyta MDF lakierowana, stal nierdzewna, lustro)
Susana Kot: opakowania „green light” (tektura z nadrukiem)
Wojciech Szwarc: mały obiekt jubilerski posiadający cechy funkcjonalne – Zegar słoneczny
Grzegorz Rozwadowski: projekt samochodu luksusowego inspirowanego formą Jaguara E-Type
Irmina Helak: linia lamp BULP
Katarzyna Brzezińska: zastawa porcelanowa
Maria Juchnowska: zastawa porcelanowa
Natalia Gruszecka: porcelanowe formy użytkowe
Piotr Nowak: coś do odsłuchu
Barbara Śniegula: bączek porcelanowy

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu (pierwotnie jako Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych) istnieje od 1946 r. Jej założycielem z ramienia Ministra Kultury i Sztuki był Eugeniusz Geppert. Zajęcia na uczelni prowadzone były początkowo w pracowniach malarstwa, rysunku i rzeźby, ale już wkrótce przystąpiono do organizowania warsztatów ceramiki, szkła, drewna i metalu. Kolejne lata istnienia uczelni, noszącej od 1949 r. nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych a od 1996 Akademii Sztuk Pięknych, przynoszą ukształtowanie się jej cztero-wydziałowej struktury istniejącej o dzień dzisiejszy.

Staraniem władz i pedagogów uczelni stale rozszerzany jest zakres kształcenia studentów na poszczególnych wydziałach. Obecnie na czterech wydziałach studenci kształcącą się w dziesięciu kierunkach:
Wydział Malarstwa i Rzeźby (kierunki: Malarstwo, Rzeźba, Edukacja Artystyczna), Wydział Grafiki i Sztuki Mediów (kierunki: Grafika, Sztuka Mediów), Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa (kierunki: Architektura wnętrz, Wzornictwo), Wydział Ceramiki i Szkła (kierunek: Wzornictwo w zakresie projektowanie ceramiki, Projektowanie szkła, Restauracja i rekonstrukcja ceramiki i szkła)

Nieustannie trwają prace nad rozbudową uczelni. Ostatnim zakończonym jej etapem było oddanie do użytku wyremontowanego skrzydła uczelni przy ul. Modrzewskiego. W najbliższym czasie ruszy budowa nowego gmachu uczelni u zbiegu ulic Traugutta i Krasińskiego.

www.asp.wroc.pl

<<< wróć