6:10

GRUPA SZEŚĆ: Bogumił Bytomski, Paweł Kaczyński, Krzysztof Roszkiewicz, Marcin Tymiński, Arek Wolski

Co roku Grupa Sześć pokazuje wystawę premierową, w ostatnich latach razem z zaproszonymi gośćmi, których twórczość jest szczególnie ceniona przez grupę. Na wystawę 6:10 składają się realizacje tematyczne z ostatnich trzech lat.

W roku 2008 powstała wystawa „Gra – artyści kontra rzemieślnicy”. Uczestnicy wystawy dyskutowali swoją osobistą kondycję, narzuconą przez środowisko, branżę, odbiorcę, ale przede wszystkim przez własne rozumienie roli współczesnego twórcy.

Premierą roku 2009 była „Biżuteria ma być piękna, a jeśli nie, to przynajmniej mądra”. Ideą wystawy było stworzenie przedmiotów „płciowych”, mówimy tu o przypisywaniu pracy cech żeńskich bądź męskich, niezależnie od płci autora. Interesujące jest, jakie cechy identyfikowane są kulturowo jako jednoznacznie męskie, a które – jako żeńskie.
Ostatnia, tegoroczna wystawa – „To kolejna miłosna piosenka o śmierci”, podejmowała najbardziej eksploatowany temat w kulturze. Wyborem każdego z uczestników było, czy znajdzie się bliżej szekspirowskiej tragedii, czy – częściej – telewizyjnej opery mydlanej.

Zbiór ostatnich wystaw i pokazanie ich w nowym kontekście, gdzie przedmiot, przez sposób ekspozycji, podporządkowany jest całości, ma być autonomiczną wypowiedzią na temat wartości przedmiotu, masowości ich powstawania i czasu, weryfikującego nasze obecne wybory.

www.bytomski.art.pl
www.pawelkaczynski.pl

www.tyminski.art.pl
www.arekwolski.pl

Willa Grohmana
Tylna 9/11
godziny otwarcia
GŁÓWNY WEEKEND
14.10: 17.00-21.00
15-17.10: 10.30-18.00
POZOSTAŁE DNI
wt.-pt.: 13.00-18.00
sb.-nd.: 11.30-18.00
pn.: nieczynne

<<< wróć