Table Talk

Amazing Life Niezwykłe życie to tytuł Łódź Design Festiwal 2010. Zaproszony do kuratorskiej współpracy i zainspirowany tym tematem, postanowiłem wybrać przestrzeń mało znanych, ale kreatywnych działań dotyczących specyfiki życia, a w szczególności życia przedmiotów. Formy nowego produktu – przedmiotu codziennego, który od niedawna zaczyna egzystować poza barierami typowego zapotrzebowania i pragmatycznej użytkowości. Przedmioty te – wykreowane w atmosferze innej niż studio form przemysłowych, na innych zasadach niż produkcja dla masowego odbiorcy – nie uczestniczą w komercyjnej dystrybucji. Ich twórcy to raczej współcześni alchemicy niż projektanci. Są to ludzie, którzy w manualnym tworzeniu i emocjach ukrytych w materiale odnajdują mistyczną wartość.

Rzemiosło (craft) – pojęcie powoli odchodzące w niepamięć, niemal już nieobecne we współczesnym słowniku – odsłania znów swoją surową, szorstką wartość na tle nowych technologii i cyfrowych procesów. Dzięki niemu powstaje nowy produkt, który wyróżnia się z nurtu współczesnego designu ciężarem nagromadzonych emocji i wartością swego przekazu. Produkt, którego celem jest wezwanie do dyskusji na temat autentyczności w dzisiejszej przestrzeni życiowej.

Table Talk to sekcja tegorocznego festiwalu odzwierciedlająca poszukiwanie przestrzeni, gdzie sztuka, rzemiosło i design (art, craft & design) łączą się w jedną dyscyplinę.

Table Talk to dwie instalacje ustawione naprzeciwko siebie, reprezentujące dwa bieguny dzisiejszej rzeczywistości i dwie odrębne strategie w formowaniu estetycznego przekazu.

Table Talk to głębsze spojrzenie na życie i obiekty żyjące wśród nas.

Marek Cecuła, kurator wystawy

Instalacje w ramach wystawy:
Imaginaire
, Fabrica Design Department

Autarchy, Studio Formafantasma


Łódź Art Center
Tymienieckiego 3
godziny otwarcia:
GŁÓWNY WEEKEND
14.10: 17.00-21.00
15-17.10: 10.30-18.00
POZOSTAŁE DNI

wt.-pt.: 13.00-18.00
sb.-nd.: 11.30-18.00
pn.: nieczynne

<<< wróć