Studio Formafantasma – Andrea Trimarchi & Simone Farresin

Autarchy

Autarchy to instalacja, która promuje autonomię w produkowaniu towarów i nakreśla hipotetyczny scenariusz, w którym społeczność sama nakłada sobie pokojowe embargo, w wyniku czego osobiście uprawia się, zbiera i przetwarza owoce natury, aby wykarmić ludzi i wykonać narzędzia niezbędne do zaspokojenia ich potrzeb.

Autarchy to hołd złożony temu, co proste, codzienne, nieskomplikowane.

Instalacja obejmuje kolekcję trwałych i funkcjonalnych naczyń i lamp, naturalnie suszonych lub wypalanych w niskiej temperaturze, wykonanych z biomateriału składającego się w 70% z mąki, w 20% z odpadów rolniczych, a w 10% z naturalnego wapnia. Różnice kolorystyczne osiągnięto dzięki zastosowaniu różnego rodzaju warzyw i przypraw, z których w procesie suszenia, gotowania i filtrowania pozyskano naturalne barwniki. Wazon i butelka nie przepuszczają wody dzięki zastosowaniu wosku pszczelego i dziegciu sosnowego.

Studio Formafantasma zaprosiło do pracy nad projektem włoskiego miotlarza Giuseppe Brunello i znaną francuską piekarnię Poilane. Zboże sorgo łączy te dwa rzemiosła – w idealnym procesie produkcji bezodpadowej, zebrane zboże  stosuje się w wytwórstwie narzędzi, naczyń i jedzenia.

Jako otwarte źródło informacji, instalacja przedstawia różne etapy badań, opisuje materiał i procesy wytwarzania produktów. Meble, których użyto do prezentacji produktów odnoszą się do procesów produkcyjnych i suszenia wykorzystanych w projekcie – są to piec i młyn.

Autarchy proponuje alternatywą metodę produkcji towarów, w której wiedza odziedziczona po przodkach wykorzystana jest w prostych i ekologicznych rozwiązaniach.

www.formafantasma.com

<<< wróć