13. Międzynarodowe Triennale Tkaniny

Od 1972 r. Centralne Muzeum Włókiennictwa jest współorganizatorem, a od 1985 jedynym organizatorem Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Obecnie jest to najstarsza i największa na świecie międzynarodowa wystawa-konkurs promująca współczesną „sztukę włókna”.

W maju 2010 roku otwarto 13 edycję tej imprezy. Wzięło w niej udział 130 artystów z 51 krajów. Obok prawdziwych „potęg artystycznych”, jakimi w dziedzinie tkaniny artystycznej są Polska, Japonia, USA, w wystawie wzięło udział wiele krajów, w których jest ona mniej popularna. Wystawa była więc swoistą konfrontacją aktualnej kondycji artystycznej „sztuki włókna” na świecie.

Międzynarodowe jury, którego członkami byli wybitni artyści tkacze, krytycy sztuki, organizatorzy innych prestiżowych imprez tkackich, wysoko oceniło poziom artystyczny wszystkich prac, a nagrodami wyróżniło:
Panią Anne-Gry Løland (Norwegia) – Złoty Medal
Panią Kari Dyrdal (Norwegia) i Panią Izabelę Wyrwę (Polska) – Srebrny Medal
Pana Petera Horna (Niemcy), Panią Dzintrę Vilks (Łotwa) i Pana Konrada Zycha (Polska) – Brązowy Medal
Pana Zygmunta Łukasiewicza – Medal Centralnego Muzeum Włókiennictwa
Werdykt jury potwierdził wysoką pozycję polskich artystów-tkaczy, a wśród nich wiodącą rolę środowiska łódzkiego (I. Wyrwa, Z. Łukasiewicz, K. Zych, E. Latkowska-Żychska). Od kilku już edycji wystawy swą wysoką pozycję artystyczną potwierdzają artyści z krajów skandynawskich, także w tym roku ich przedstawicielka otrzymała Grand Prix.

Ekspozycji 13. Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi jak zwykle towarzyszyły Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej i Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, a obok nich prawie 100 wystaw, plenerów, imprez artystycznych oraz wystaw międzynarodowych, ogólnopolskich i indywidualnych w całej Polsce, w Niemczech i na Słowacji.

Centralne Muzeum Włókiennictwa
Piotrkowska 282

<<< wróć