Multitouch me!

Mieszko Saktura

To eksperymentalna instalacja multimedialna – ekran wielopunktowego dotyku zbudowany z przestarzałych elementów, urządzeń będących nieomalże śmieciami: diaskopu LECH 50 znalezionego na trawniku przez kościołem Miłosierdzia Bożego na ulicy Płockiej, ekranu LCD zbyt już starego, by móc patrzeć na niego gołym okiem oraz kamery internetowej, która straciła funkcjonalność po tym, jak została nadepnięta.

Naturalne dla odruchów człowieka środowisko graficzne znane było do tej pory jedynie z filmów science fiction. Ekran multitouch, który obsługiwany jest dotykiem oraz gestem, pozwala na interakcję nieporównywalnie sprawniejszą niż sterowanie kursorem myszki czy piórem tabletu. Żaden z obecnie popularnych interfejsów nie pozwala na jednoczesne patrzenie na dany element i sterowanie nim gestem.

W Muzeum Książki Artystycznej przy ul. Tymienieckiego 24 zostały zaprezentowane prace powstałe w przeciągu ostatniego roku. Pierwsza to przypominająca relikt lat osiemdziesiątych instalacja pt. „Cheapest Multitouch Ever” („Najtańszy multitouch świata”). Bezkompromisowe oszczędności na podzespołach niezbędnych do powstania instalacji dały w efekcie nowoczesny multitouch screen o wyglądzie surowego mechanizmu rodem z PRL.

Na ekranie zaprezentowane zostały najpopularniejsze aplikacje rozwijane przez społeczność NUI Group oraz DIP 360. Film dokumentalny opisujący proces powstawania instalacji przybliżył odbiorcy techniczną stronę zagadnienia. Wprowadził on widzów w temat technologii dotykowej, która posiada tak wiele odmian i wariacji, że każdy multi-designer znajdzie w niej coś dla siebie.

www.fufufu.pl


Muzeum Książki Artystycznej
Tymienieckiego 24
godziny otwarcia
GŁÓWNY WEEKEND
14.10: 16.30-21.00
15-17.10: 10.30-18.00
POZOSTAŁE DNI
wt.-pt.: 13.00-18.00
sb.-nd.: 11.30-18.00
pn.: nieczynne

<<< wróć