Roman Modzelewski – projektant

Wystawa przekrojowa twórczości Romana Modzelewskiego.

Roman Modzelewski urodził się w 1912 r. w Łoździejach na Litwie Kowieńskiej, zmarł w 1997 r. w Łodzi. Ukończył studia w warszawskiej ASP w pracowniach Felicjana Kowarskiego i Leonarda Pękalskiego. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1946 r. W 1937 r. wziął udział w ekspozycji polskiego malarstwa na Wystawie Światowej w Paryżu. Był jednym ze współorganizatorów założonej po wojnie uczelni artystycznej w Łodzi – obecnej Akademii Sztuk Pięknych.

Z łódzką uczelnią związany był przez 37 lat. Był tam profesorem i rektorem. W 1956 r. wziął w Łodzi udział w wystawie Grupy Łódzkich Plastyków wraz ze Stanisławem Fijałkowskim, Lechem Kunkiem, Antonim Starczewskim, Teresą Tyszkiewicz i Stefanem Wegnerem. Na początku malował pod wpływem impresjonizmu. Eksperymenty z formą i kolorem zainicjowały kierunek określony przez Strzemińskiego jako solaryzm. W tym okresie malował abstrakcje z zawartymi w nich aluzjami do rzeczywistości. W latach 40-tych i 50-tych rozpoczął cykl prac interpretujących zagadnienia późnego kubizmu. Były to barwne i fakturowe kompozycje. Poszukiwania pozostające w kręgu abstrakcji, geometrii, związane z fakturą w obrazie, towarzyszyły całej późniejszej twórczości artysty.

Równie ważną rolę w jego artystycznych dokonaniach miały prace projektowe. Był jednym z pierwszych artystów w Polsce, którzy eksperymentowali w połowie lat 50-tych z tworzywami sztucznymi. W 1957 r. zaprezentował prototypy dwóch foteli wykonane częściowo z  tworzywa sztucznego. W 1961 r. opatentował model fotela całkowicie wykonany z tego materiału. Model ten zyskał uznanie Le Corbusiera, jednak ówczesne realia nie pozwalały polskiemu artyście na seryjną produkcję. W 1966 r. podjął się opracowania projektu jachtu, który także miał być wykonany z tworzywa sztucznego. W drugiej połowie lat 70-tych zaprojektował i wykonał jacht „Amulet”, w latach 80-tych stworzył jego morską wersję – jacht „Talizman”. Prace artysty znajdują się w kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą, między innymi w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum w Wiedniu oraz w zbiorach i kolekcjach prywatnych.

Patronem Merytorycznym wystawy było Muzeum Narodowe w Warszawie.

Łódź Art Center
Tymienieckiego 3, Łódź
(+48 42) 684 20 95
godziny otwarcia
GŁÓWNY WEEKEND

14.10: 17.00-21.00
15-17.10: 10.30-18.00
POZOSTAŁE DNI
wt.-pt.: 13.00-18.00
sb.-nd.: 11.30-18.00
pn.: nieczynne

<<<wróć